Yaél Hassan

Yaél Hassan

1952 yılında Paris'te doğdu. Çocukluğu Belçika'da geçti, eğitimini tamamladıktan sonra Fransa'ya geri döndü. 1997 yılında çok sayıda ödül almış ilk romanı; "Gökten Düşen Büyükbaba'yı (Casterman) yayınladı. O tarihten itibaren, durmadı! Birçok roman yazdı.

Yahya Alakay

Yasemin Bedir

Yasin Şen

Yasin Şen

1989 yılında Fatsa’da doğdu. Gazi Üniversitesinde Eski Türk Edebiyatı alanında akademik kariyer yaptı. İngilizce bilen Yasin Şen’in İbnülemin Mahmud Kemâl İnal’ın Divan Neşirleri Ve Mukaddimeleri Üzerine Bir İnceleme isimli tezi, akademik dergilerde yayınlanmış makaleleri ve araştırmaları bulunmaktadır.

Yıldız Ramazanoğlu

Yıldız Ramazanoğlu

Eczacı, sivil toplum temsilcisi ve yazar Yıldız Ramazanoğlu, 1958 Ankara doğumlu. Ankara Kız Lisesini ve Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi.

Birçok süreli yayında denemeleri ve hikâyeleri yayınladı. İnsan hakları derneklerini ve kadın örgütlerini temsilen, New York’ta, Avrupa’da ve Orta Doğu’da uluslararası kadın zirvelerine katıldı. Doğu Konferansı inisiyatifinin kurucu üyelerinden biri olarak Türkiye’nin İslamcı, sol, Ermeni ve farklı eğilimlerinden aydınlarla birlikte Orta Doğu’da çeşitli kültürel toplantılar düzenledi.

Yıldız Çelik

Yıldız Çelik

İstanbul doğumludur. Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü yarım bırakan Yıldız Çelik, 1987 yılından bu yana aynı zamanda çeşitli gazete ve dergilerde foto muhabirliği yapıyor. Pek çok fotoğraf ödüllerinden biri de yayınlanmış fotoğraf dalında kazandığı Yunus Nadi Ödülüdür. 2000 yılından bu yana kendi adı ile çeşitli yayınevlerine çocuk kitapları yazıp resimliyor. TV programlarına da animasyon hazırlamaktadır. Yıldız Çelik bir çocuk annesidir.

Yılmaz Erdoğan

Yılmaz Erdoğan

1961’de Ankara’nın Gülveren Mahallesinde doğdu. Basın Yayın Yüksek Okulu, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünü bitirdi. Okumayı, yazmayı ve çocukları çok seviyordu. Hemen her yaştan pek çok çocukla tanışıp onlarla röportajlar yaptı. Sokak çocuklarıyla özellikle ilgilendi. Eğitimde başarısızlığın sebeplerini araştırırken kaynakları yine çocuklardı. Çocuklara faydalı olmak için edebiyatın her türünde yeni yazılar yazdı, yazıyor.

Yılmaz Yeşildağ

Yılmaz Yeşildağ

1952’de Emirdağ’da doğdu. Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği yaptı. 1999’da emekli oldu. Yazmaya öyküyle başlayan Yeşildağ, adını şiirle duyurdu. Öyküye ve çocuklara olan tutkusu onu çocuk ve gençlik romanları yazmaya yönlendirdi. Çeşitli edebiyat dergilerinde denemeleri, eleştiri yazıları ve şiirleri yayınlanan yazar değişik yayınevlerinde editörlük de yaptı. Edebiyat Gündemi dergisini yayın dünyasına kazandırdı. PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir. Sabri Akay Şiir Yarışması Birincilik Ödülü, Petrol İş Sendikası Kırıkkale Şubesi “Ekmek, Barış, Özgürlük” konulu şiir yarışması Üçüncülük Ödülü, Mehmet Başaran Şiir Yarışması Üçüncülük Ödülü ile Eğitim-Sen 1. Çocuk Kitapları Yarışması Özendirme Ödülü gibi ödüller aldı. Yazar 2013 yılında aramızdan ayrıldı. www.yilmazyesildag.com ESERLERİ Şiir:Sevgimi Sunuyorum Sana (1985), Hüzün Yağmurları (1987), Öksüz Ülkenin Söylencesi (1990), Yaşamın Hakkarisi (1995), Büyükler Nerdesiniz (1997), Cinnet ve Cinayet (1997), Aşk da Bitti (2001), Lav ve Kül (2004) Düz yazı:Eski Fotoğrafların Sesi (Denemeler, 1997), Uçurum Aşklar Tiradı (Öyküler, 1998), Yanlışlarımı Geri İstiyorum (Roman, 2003) İnceleme-Araştırma: Mevlana (2000), Hacı Bektaş Veli (2000), Dadaloğlu (2003), Hayyam (2003), Umuttan İnada “Öner Yağcı” (Biyografi, 2001) Çocuk ve Gençlik Kitapları: Keloğlan ve Cinler Padişahı (Masallar, 1998), Güneş Ülkesine Uçuş (Çocuk Romanı,1999), Sihirbaz Şapkasını Kaybetti (Çocuk Romanı, 2000), Gün Gelir Geri Döneriz (Çocuk Romanı, 2009), Bahçesaray Golcüsü (Çocuk Romanı, 2009), Karlı Dağın Ardındaki Düş (Çocuk Romanı, 2010), Barek (Çocuk Romanı, 2011), Alex (Çocuk Romanı, 2011), Üç korkusuz Arkadaş (Çocuk Romanı, 2011), Ronaldo, (Çocuk Romanı, 2011), İbrahimoviç, (Çocuk Romanı, 2012), Gizemli Kız Samira (İlk Gençlik Romanı, 2012) Adaçalı Tepesi (İlk Gençlik Romanı, 2012), Çöl Tilkisi (İlk Gençlik Romanı 2012)