Namık Kemal

Namık Kemal

(1840-1888) Tanzimat dönemi şairlerinden. Namık Kemal Tekirdağ'da doğdu. Dedesi Abdüllatif Paşa ile Anadolu'nun birçok yöresini gezdi. Özel eğitim alarak yetişti. Tercüme Kalemi'ne girdi (1863). Dönemin aydınlarıyla burada tanıştı. Tasvir-i Efkar gazetesine fikir yazıları yazdı. Gazetenin sahibi Şinasi'nin Paris'e gitmesi nedeniyle yönetimi Namık Kemal üstlendi (1865). Yeni Osmanlılar Cemiyetinin baskıcı yönetime karşı düşüncelerini paylaşıyordu. Bu nedenle baskılara dayanamayarak Ziya Paşa ile birlikte Avrupa'ya gitti. Londra'da Hürriyet (1868) gazetesini yurda dönüşünde ise İbret (1870) gazetesini çıkardı. Vatan Yahut Silistre adıyla yazdığı oyunu Gedikpaşa Tiyatrosu'nda oynanınca, büyük ilgi uyandırdı. Bu durum Sarayı kuşkulandırdı ve Namık Kemal Kıbrıs'a sürüldü (1873). Bir süre sonra İstanbul’a döndü, ancak II. Abdülhamit yönetimi onu İstanbul'da tutmadı. Midilli, Rodos, Sakız adalarına gönderildi. Büyük vatan şairi Namık Kemal, hürriyet mücadelesi yolunda hayatını bile ortaya koyan bir fedakarlıkla çalıştı. Divan edebiyatı örneklerinin halkla bütünleşemediği düşüncesiyle, Arapça, Farsça tamlamalardan arınmış bir edebiyatı oluşturmak istemiştir. Şiir, tiyatro, roman ve eleştiri dallarında eserler verdi. Namık Kemal'in eserleri Mustafa Nihat Ozon, Fazıl Yenisey, Kenan Akyaz, Reşat Nuri Güntekin, Hakkı Tank Us, Fuat Köprülü ve Necmettin Halil Onan tarafından yeni harflere aktarıldı. Şiirleri Sadettin Nüzhet Ergun tarafından derlendi (1933), mektupları ise Fevziye Abdullah Tansel tarafından yayımlandı (1967).

Naz Ferniba

Nehir Aydın Gökduman

Nehir Aydın Gökduman

1969 yılında Çanakkale’de doğdu. 1991’de,19 Mayıs Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’dan mezun oldu. Kısa süren bir meslek hayatının ardından yazım çalışmalarına başladı. Roman, öykü ve çocuk edebiyatı alanında kitapları yayımlandı. Vakit, Hece, Haksöz, İktibas, Nida, Bizim Bahçe gibi gazete ve dergilerde deneme ve öyküleri yer aldı. Evli ve üç çocuk annesi olan Nehir Aydın Gökduman, son yıllarda ağırlıklı olarak çocuk edebiyatıyla ilgileniyor…

Nehir Tınaz

Nehir Tınaz

Balıkesir Sındırgı'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sındırgı'da tamamladı. Liseyi, İstanbul Erenköy Sosyal Hemşirelik Lisesinde yatılı olarak okudu. Yirmi yıllık hemşirelik hayatının sekiz yılında bir çocuk yuvasında çalıştı. Burada ayrıca yöneticilik de yaptı. Böylece çocukları daha yakından tanıma imkânı buldu. Çocuklara iyiyi ve doğruyu öğretmek için yazmayı tercih etti. Yazdığı şiir ve öykülerde hep güzel olaylardan bahsetti. Şiir, masal ve öyküleri çocuk dergilerinde, kaynak kitaplarda ve ders kitaplarında yayımlandı. Vefa, Kerem’in Yalanı, Kırmızı Pabuçlar gibi bazı kısa öyküleri televizyon filmi olarak çekildi. Hâlâ çocuklar için yazmaya devam eden yazar, İstanbul'da yaşamaktadır.

Nevin Soysal

Nevin Soysal

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu yazar; evli, üç erkek çocuk annesidir. 10 yıl süreyle yurt dışı bankacılık alanında, sonrasında uzun yıllar kadın ve çocuk din eğitimi konusunda çalıştı. Özellikle “Çocuk ve Din, Karakter Eğitimi“ konularında seminerler verdi. Belediyeler bünyesinde Aile Eğitimi Programları yürüttü. Kurucusu olduğu Büyük Hedefler Eğitim ve Danışmanlık Merkezinde özgün eğitimler ve kişisel gelişim programları düzenledi. Vakıf ve derneklerde üye ve gönüllü olarak çalıştı. Filistin mülteci kampları ve Gazze için yardım organizasyonlarında bulundu. İlk çocuk ilahi grubu olan Minik Kalpler Korosunu kurarak sözü ve besteleri kendisine ait olan 2 albüm çıkardı. İlk çocuk klipleri VCD’si olan “Evimizde Cennet Var”ın yönetmenliğini yaptı. “Değer Sandığı” eğitim setinde anne babalara erdemli çocuk yetiştirmekle ilgili tavsiyeler içeren bölümleri yazdı. Eşsiz Nur sinema filmi senaryosu, Kültür Bakanlığı tarafından teşvike değer görüldü. Şu an Aile Bakanlığı AEP formatörlüğü ve Usui Reiki hocalığı yapıyor.

Nicole Adrienne

Nicole Adrienne

1937’de Paris’te doğan Nicole Adrienne, sinematografi dersleri aldıktan sonra kısa metrajlı filmlerde baş montajcılık ve realizatörlük yapmıştır. Aynı zamanda kartpostal ressamlığı yapmış ve yetişkinlere yönelik hikâyeler yazmıştır. Çocuklara yönelik yazmaya daha sonra başlayan Adrienne, küçükken Albano gibi çatıya çıkıp dünyaya yukardan bakmayı seviyormuş.

Nour Bishouty

Nuran Turan

Nuran Turan

Öğrenimini, Mersin Lisesi, Kandilli Kız Lisesi, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İktisat Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünde tamamladı. Milliyet gazetesi ve Yeşilköy-Yeşilyurt yerel gazetesinde muhabirlik yaptı. Bir süre anaokulu öğretmenliği ve yöneticiliği görevlerinde bulundu. Kültür Bakanlığı Çocuk Kitapları Yayın Danışma Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. Yurt içi ve yurt dışındaki birçok dergide öyküleri yayımlandı. 1995 yılında Kültür Bakanlığı Eflâtun Cem Güney Yarışması Jüri Teşvik Ödülünü kazandı. Sık sık çıktığı yurt dışı seyahatlerinde çeşitli kültürleri yakından tanıma fırsatı buldu. Böylece fantastik öyküleri değişik boyutlar kazanarak çoğalmaya başladı. Yazarlığının yanı sıra kendi aile şirketinde yöneticilik yapan yazar İstanbul’da yaşamaktadır.