Marıe Vaudescal

Marıe Vaudescal

Yazar 1977 yılında, Pirene Dağları’ndaki Tarbes’da doğdu. Çocukken, bütün hafta sonlarını anne babasıyla birlikte dağlarda dolaşarak geçirirdi. Toulouse’da psikoloji okudu. Üniversite öğreniminin sonlarına doğru, 2002 yılında çocuklar için hikâyeler yazmaya başladı.

Marie de Monti

Marie-Aude ve Elvire Murail

Marie-Aude ve Elvire Murail

iki kız kardeş, şair bir baba ile gazeteci bir annenin çocukları olarak dünyaya geldiler. Birlikte yüz yirmiden fazla kitap yazmışlardır.

Marion Guillemard

Mark Twain

Mark Twain

(1835-1910) Çağdaş Amerikan edebiyatı yazarlarından birisi olan Mark Twain, Missouri'de doğdu. Asıl adı Samuel Langhorne Clemence'dir. Küçük yaşta babasını kaybettiği için çalışmak zorunda kaldı. Bir basımevinde beş yıl boyunca yardımcı eleman olarak görev yaptı. Daha sonra maden işleme kamplarında bulundu. Ardından gemilerde miçoluk yapmaya başladı. Deniz işçiliğinde kaptanlığa kadar çıktı. Bir gemicilik terimi olan Mark Twain'i takma ad olarak yazılarında kullandı. Yazılarıyla üne erişince dünya gezisine başladı. Bu arada Türkiye'ye de uğradı. İstanbul'un hamamlarından, Boğaziçi'nin yalılarından çok etkilendiğini yazılarında belirtti. Yazılarındaki mizahi öğeleri çok iyi kullandı. Giderek çocuk edebiyatının en önemli yazarlarından birisi oldu.

Maro Sfakianopoulou

Maro Sfakianopoulou

Martin Bernhard