La Fontaine

La Fontaine

8 Temmuz 1621’de doğdu. Yazdığı fabl eserleri ile tanınmıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğuydu. Paris’te kolejde okudu. 1673 senesinde Madam de la Sablière’nin himayesine girerek burada ilim adamları, felsefeciler ve yazarlarla tanıştı. İlk masallarını burada yazdı. Çağdaşları, La Fontaine’i bir masal yazarı olarak görüyorlardı. Konuşma şeklinde akıcı şiirleri, hayvanlar üzerinde tenkitleri, incitmeden iğneleme usulleri ile Fransız edebiyatına büyük eserler kazandırmıştır. La Fontaine masallarındaki konular, şark klasiklerinden alınmadır. La Fontaine’den çok önceleri yazılmış Beydeba’nın, Kelile ve Dimne eserindeki hikayelerin pekçoğu, bu Fransız edebiyatçısı tarafından şiir şeklinde tekrarlanmıştır. Masalları çoğunlukla herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmıştır. La Fontaine’in canlı, hızlı, incelik ve nükte dolu bir anlatımı vardır. Sık sık bahsettiği hayvanlar aslan, kurt, tilki, eşek ve horozdur. La Fontaine, roman ve piyes de yazmıştır. Nakaratlı uzunca şiirleri ve şiirli mektupları vardır. 1695’te Paris’te öldü. Eserleri birçok dile tercüme edilmiştir. Ancak hiçbir tercüme orijinalindeki sadelik ve çekiciliği verememiştir.

Leigh Sauerwein

Leigh Sauerwein

(Yazar) 1944 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Kuzey Karolina eyaletinde doğan Leigh Sauerwein, evli ve üç çocuk annesidir. Fransa’ya yerleşmiştir fakat gezip görme merakı hâlâ devam etmektedir. Gençlere yönelik birçok kitap yazmıştır. Ayrıca romanları ve çizgi romanları da bulunmaktadır. Kuzey Amerika Kızılderililerinin uygarlıkları her zaman tutkusu olmuştur.

Lesley Harker

Lesley Harker

Çok başarılı bir illüstratör olan Lesley Harker aynı zamanda çocuk kitapları da yazıyor. Resimlerini büyük bir ustalıkla çizdiğinden, kitapları daha okumadan, hikâyede neler anlatıldığı kolaylıkla anlaşılır. En sevdiği uğraşları okumak, yazmak ve çizim yapmak olan Harker, çocuklar için pek çok kitabın illüstrasyonunu yapmaya devam ediyor.

Lev Nikolayeviç Tolstoy

Lev Nikolayeviç Tolstoy

(1828-1910) 1843 yılında Doğu dilleri okumak üzere Kazan Üniversitesine gönderildi. Eğitimini yarıda bırakarak, Hukuk Fakültesine geçti. Buradaki eğitimini de yarıda bıraktı ve 1951’de Rus ordusuna yazıldı. 1857’de İsviçre, Almanya ve Fransa’yı kapsayan bir seyahate çıktı. Bu dönemde eğitim kurumlarıyla ilgilenmeye başladı ve Rusya’ya dönerek çiftliğindeki köylü çocukları için bir okul açtı. 1863-1868 yılları arasında sürekli ve yoğun bir çaba sonucunda ürettiği ünlü başyapıtı Savaş ve Barış’ın temel özelliğini şöyle belirtiyor: "Bu yapıt bir roman değildir, bir şiir de değildir, bir tarih kroniği hiç değildir. Savaş ve Barış, dile geldiği biçim içinde, yazarın dile getirmek istediği ve getirebildiği şeydir.” Diğer eserlerinden bazıları ise, Hacı Murat (1896-1904), Anna Karenina (1876-1877), İvan İlyiç’in Ölümü (1901)’dür.

lewis Carroll

lewis Carroll

On bir çocuklu bir rahibin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Kekemeydi ve zorluklar içinde öğrenimini tamamladı. Matematik öğretmenliği yaptı. Fotoğraf ve resim amatörüydü. Simgesel mantığın öncülerinden sayılmasını sağlayan incelemeler yayımladı. Düşsel, gerçeküstü havası ve bu havayı çevreleyen mantık oyunlarıyla Alice, çocuk kitaplarında bir devrim yarattı ve Alice kısa sürede efsaneleşti.

Louisa May Alcott

Louisa May Alcott

(1832-1888) ABD’li çocuk kitapları yazarı. Çocukluğu Boston ve Concord kentlerinde geçti. Bir süre ders verdi, hizmetçilik yaptı. Edebiyata, para getirecek, sıradan ürünler yazarak başladı, ardından ciddi yapıtlara yöneldi. İç Savaş sırasında gönüllü hemşire oldu. 1863´te yayımlanan Hastane Notları adlı kitabıyla ün kazandı. Öykülerini The Atlantic Monthly dergisinde yayımladı. Ailesinin geçimini sağlayabilmek için yazdığı otobiyografik romanı Küçük Kadınlar´la bir anda başarıya ulaştı. Eserlerinden bazıları: İyilik Meleği (1870), İyi Hanımlar (1870), Küçük Erkekler (1871).

Lyman Frank Baum

Lyman Frank Baum

1856-1919 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir çocuk kitapları yazardır. 13 devam niteliği olan, 9 fantastik roman yazmıştır. Diğer türlerde pek çok eseri vardır. Çalışmalarını ekrana ve sahneye taşıma gayreti göstermiştir. En bilinen eseri Oz Büyücüsü’dür.