Edibe Aydın

Edibe Aydın

1949 yılında Urfa'da doğdu. Anadolu Üniversitesi Türkçe Bölümünde lisans ve ön lisans eğitimi aldı. İstanbul'un çeşitli üniversitelerinde birçok konferanslar verdi. 01.07.1982 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Üstün Başarı Ödülünü aldı.

Edith Nesbit

Edith Nesbit

(1858-1924) İngiliz çocuk kitapları yazarı, romancı ve şair. İngiltere’de yatılı okulda başladığı eğitimine Fransa ve Almanya’da devam etti. Fabian Derneğinin kurucuları arasında yer aldı. İlk çocuk öykülerini 1890’ların başında yazdı. Sonraki yıllarda 60’ı aşkın çocuk kitabının yanı sıra yetişkinler için romanlar ve şiir kitapları yayımladı. Eserlerinden bazıları: Define Peşinde (1899), Beş Küçük Afacan (1902), Tılsımın Öyküsü (1906).

Edmondo De Amicis

Edmondo De Amicis

19. yüzyıl İtalyan eğitimcisi ve edebiyatçısı. Edmondo de Amicis, ülkemizde Çocuk Kalbi adıyla tanınan eserin yazarıdır. De Amicis'in belirttiğine göre, oğlu öğrenci olarak okul yaşamına ilişkin anılarını bir günlükte biriktirmektedir. Amicis de bu notları görüp beğendikten sonra bir eser yazmak istemiş ve adını Kalp olarak koymuştur, Bütün dünyada geniş yankılar uyandıran Çocuk Kalbi böyle ortaya çıkmış oldu. Bu pedagojik çocuk romanı aile-çocuk ve okul üçgeni içinde geçmektedir. De Amicis, eserlerinde günlük hayatın sıradan olaylarını canlandırır. Bunlar arasında çevredeki olup bitenlerin yanı sıra yaptığı geziler ve edindiği izlenimler de yer alır. Özellikle öğrenci dünyasını duygulu, heyecanlı bir dille yansıtmasını bilmiştir. Edmondo de Amicis'in ünlü eseri, dilimize ilk kez İbrahim Alaettin Gövsa tarafından 1930 yılında Çocuk Kalbi adıyla çevrilip yayımlandı.

Eleanor Porter

Eleanor Porter

20. yüzyıl ünlü kadın romancılarından olan Amerikalı Poli Anna, (Türkçe’de Pollyanna) eseriyle üne kavuştu. Eleanor Porter, bu romanında iyimser ve duygulu bir kızın çevresindeki insanlara nasıl neşe saçtığını hikaye etmektedir. Eğitsel niteliği bulunan bu roman, okuyanlar üzerinde olumlu izlenimler uyandırmaktadır. Bu nedenle Pollyanna'nın çocuk edebiyatı malzemeleri arasında özel bir yeri vardır.

Elif Kendirci

Elif Yemenici Şen

Elif Yemenici Şen

Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, ardından Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Sanatları Bölümü ve İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümlerini okudu. Yurt içi ve yurt dışında sergilere katıldı, kitaplar resimledi. İstanbul’daki atölyesinde kitap resimlemelerine, dijital ve plastik sanatlar alanında bireysel çalışmalarına devam etmektedir.

Elif Konar Özkan

Elif Konar Özkan

1976 İstanbul doğumlu. İlk, orta ve lise tahsilini de İstanbul`da tamamladı. Çocukları, edebiyatı, çizmeyi, karalamayı, yazmayı hayal meyal hatırladığı dönemlerden beri sevdi, sevmeye devam etti, ediyor. Çocukluğunda zaman zaman oyun alanı olan kitaplıktaki ciltli, ciltsiz fark etmez çoğu kitabın boş kısımlarını değerlendirmeyi ihmal etmedi. Hayatında hatırladığı ilk çocuklar, kendi kardeşleri [kendi iki yaşındayken doğan büyük erkek ve üç yaşındayken doğan küçük erkek ve ilköğretimdeyken hayatına dâhil olan kız kardeşi] oldu. Daha sonrasında hayatına girip çıkan çocukların sayısını tutmadı. Çocuklar (genetik kodu, cinsiyeti, gözünün rengi, kıyafeti, ekonomik durumu, ilgileri, istekleri, hayalleri birbirinden farklı farklı bütün çocuklar), dil, eğitim, edebiyat alanında elinden geleni, güzel şeyleri, yapabilme gayretiyle yola çıktı ve devam ediyor. Eğitim Lisans, Selçuk Üniversitesi, Anaokulu Öğretmenliği, 2000. Yüksek Lisans, Fatih Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı, 2003. Yüksek Lisans, Selçuk Üniversitesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, 2004. Doktora, Marmara Üniversitesi, Türkçe Eğitimi, devam ediyor. Seminer Konuları: “Okul Öncesi Dönemde Yaratıcılık ve Sanat Eğitimi” “Okul Öncesi Oyun, Oyuncak ve Eğitici Oyuncak” “Çocuk Gelişiminde Kitabın Önemi” “Okul Öncesi Eğitim’de Alternatif Öğretim İlkeleri ve Çoklu Zekâ Teorisi” “Çocuk ve Korku” “Çocukla Alışverişin Püf Noktaları” “Çocuğunuz Oyun Çağında İnatçı, Meraklı, Öğreniyor, Değişiyor 4 Yaş; Altın Dönem 5 Yaş; 6 Yaş”

Elif Dilber Talaslıoğlu