Daniel Defoe

Daniel Defoe

(1660-1731) İngiliz yazarı, Daniel Defoe Londra'da doğdu, Charles Morton Akademisi'nde ilahiyat okudu. Okulu bitirdikten sonra ticarete atıldı. Bu arada Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya'ya geziler yaptı. Bir süre siyasete ve ardından devlet hizmetine girdi. Daha sonra gazeteciliğe geçti. Bu sırada yazarlığa başladı. Robinson Crusoe'nun Hayatı ve Hayret Uyandırıcı Serüvenleri” adlı eseriyle 60 yaşındayken üne kavuştu. 71 yaşında Londra'da öldü. Defoe, romanların yanı sıra şiir, hikaye; tarihsel, dinsel, politik, didaktik ve ekonomik yazılar kaleme aldı. Daniel Defoe, eserlerinde gerçekçi bir tarzı kullanarak cesaret, mutluluk ve insan iradesinin verimli kullanılması gibi konuları işlemektedir.

Danielle Kattar

Danielle Kattar

Beyrut, Lübnan doğumlu ve Art & Design Tarihi bir MA. Illüstrasyon, grafik tasarım ve benzeri çeşitli grafik alanlarda Temelde bir freelancer ile reklam ve Kingston Üniversitesi, Londra'dan bir usta ile Académie Libanaise des Beaux-Arts (ALBA) mezun animasyon. Görsel okuryazarlık, görsel iletişim, ambalaj, illüstrasyon ve Lübnan Amerikan Üniversitesi'nde (LAU) ve Lübnan Üniversitesi'nde hem de grafik tasarım Öğretmeni.

David Marchand ve Guillaume Prevot

David Marchand ve Guillaume Prevot

iki yazar okul yıllarında tanıştılar. O zamandan beri birlikte çok sayıda hikâye yazdılar. iki kişi hikâye yazmak hiç de kolay değil! iki kafadar, uzun süre bunu başarmanın bir yolunu aradılar. Önce, Guillaume sesli harfleri, David de sessiz harfleri yazsın diye düşündüler. Ama David hemen mızıkçılık etti; o zaman ben daha çok harf yazıyorum diye. Bunun üzerine başka bir yöntem denediler: David cümlenin ilk yarısını, Guillaume da ikinci yarısını yazacaktı. Biraz böyle çalıştılar. Mesela, David “Kötü cadı süpürgesine atladı” diye cümleye başlıyor, Guillaume da “ve çabucak emniyet kemerini taktı” diye cümleyi bitiriyordu. Tabi o zaman hikâyeler biraz garip oluyordu. Onun için, saatlerce tartıştılar, milyonlarca bardak çay içtiler, zaman zaman hedefe ok atmaca oynadılar. Ve sonunda mucize gerçekleşti. Beraber kitap yazmayı başardılar. Hem de bir sürü. Hikâyeleri ayrıca Milan’dan da çıkıyor.

Deniz Özben

Derman Bayladı

Derman Bayladı

1940'da İstanbul'da doğdu. İstanbul İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji ve Klâsik Filoloji bölümlerinde okudu. TRT İstanbul Radyosunda on beş yıl prodüktör olarak görev yaptı ve yüzlerce radyo programına imzasını attı. 1983 yılında gerçekleştirmiş olduğu “Bu Şehr-i İstanbul” adlı dizi programla Radyo-TV yayınları dalında Türkiye Gazeteciler Cemiyetince “Yılın Gazetecisi” seçildi. 1985 yılında TRT'deki görevinden kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Hâlen yaptığı araştırma ve çevirilerin yanı sıra yazları “Profesyonel Turist Rehberi” olarak çalışmaktadır.

Derya Işık Özbay

Derya Işık Özbay

1977 İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirmiştir.

Didem Işık

Didier Balicevic

Didier Balicevic

1974 yılında doğan ressam. Strasbourg’da öğrenim gördü. Bir süre İngiltere’de yaşadı. Daha sonra, çocuklar için kitaplar resimlemeye başladı.