Ömer Seyfettin

Ömer Seyfettin

Ömer Seyfettin, 1884’te Gönen’de doğdu. İlk öğrenimini Gönen ve İstanbul’da, orta öğrenimini Edirne Askeri İdadîsinde (1896-1900), yüksek öğrenimini Mekteb-i Harbiyede (1900-1903) tamamladı. 1903’te subay olarak İzmir’de ve Makedonya’da görev yaptı. Askerlikten ayrılarak Ziya Gökalp ve Ali Canip’le “Genç Kalemler”i çıkardılar. Balkan Savaşı’na katıldı. On ay esir kaldıktan sonra İstanbul’a döndü. Kabataş Sultanisinde Edebiyat öğretmenliği yaptı. 6 Mart 1920’de öldü. “Genç Kalemler”de arkadaşları ile birlikte “Yeni Lisan”ı savundu. Çeşitli dergi ve gazetelerde basılan hikâyelerinde sade dil akımının öncülüğünü yaptı. “Küçük hikâyecilik” edebiyatımızdaki yerini, Ömer Seyfettin’le bulmuştur.

Özgül Çiçek

Özgür Aras Tüfek

Özgür Aras Tüfek

1982 yılında doğdu. Orta öğrenimini İzmir Kız Lisesinde, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünde tamamladı. 13 sene özel ve devlet kurumlarında Türkçe öğretmenliği yaptı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı ve Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa S. KAÇALİN’in danışmanlığını yaptığı master tezini tamamladı. Yazdığı öykülerle ulusal yarışmalarda dereceler kazanan yazar; Dergâh, Lirik, İtibar gibi dergilerde yer aldı. Aylık olarak çıkan Yeni Şafak gazetesi kitap ekinde kitap değerlendirme yazıları yayınlanan Özgür Aras Tüfek, Milli Gazete’de kültür sanat sayfasında köşe yazarlığı yapmaktadır. Yazarın Erdem Yayınları’ndan çıkan “Türkçe’nin Muhafızları” adında bir çocuk kitabı serisi, aynı zamanda yayınlanmaya hazır bir de yetişkin öykü kitabı vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Özlem Mumcuoğlu

Özlem Mumcuoğlu

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünde yüksek lisans yaptı. Hâlen, bir insan kaynakları danışmanlık firmasında eğitim danışmanı olarak çalışmaktadır. Oyun, drama, resim, bilmece-bulmaca, müzik, gezi gibi çocuklara yönelik alternatif eğitimler vermektedir. Daha önce TRT İstanbul Televizyonu çocuk ve gençlik programlarında yardımcı prodüktör ve senarist olarak çalışmıştır. Okul öncesi çocukları için yazılmış olan Anneme Neler Oluyor? adlı kitabının ardından, Bu Yayınevinden 1998 yılında yayımlanan ikinci kitabı Güneş Öpücükleri yayınevinin açtığı masal yarışmasında üçüncülük ödülü almıştır.

Özlem Özden

Özlem Keleş

Özlem Keleş

1979 Konya doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Rresim Bölümünden mezun oldu. Görsel tasarım ve grafikerlik yaptı. Serbest illüstratörlük yapıyor.