Küçük Kar Tanesi

Bulutlar uçurunca
Beyaz kelebekleri,
Yeryüzünde açarmış,
Nazlı kar çiçekleri.

Küçük kar tanesi, uzun zamandır yeryüzüne düşmeyi bekliyormuş. Yeryüzüne inip toprağın üstünde durabilmesi için biraz daha büyümeliymiş. Ancak o zaman büyük kar taneleriyle birlikte toprağın üstünü kaplayabilirmiş. Aslında yeryüzüne indiğinde eriyip su damlası olacağını biliyormuş. Ama güneş, onu nasıl olsa yeniden buharlaştırıp gökyüzüne çıkaracakmış. O zaman yine bir kar tanesi olabilecekmiş.

Dedesi büyük kar tanesinin anlattığına göre Dünya çok güzelmiş ve orada birçok çocuk varmış. Bu çocuklar kar yağdığı zaman çok sevinir, sokaklara çıkar ve bütün gün oyun oynarlarmış. Bazı çocuklar kızaklarıyla kar üstünde dans edercesine kayarken, bazı çocuklar kardan adam yapar, bazılarıysa kar topu oynamaya bayılırmış.

Küçük kar tanesi bunları duydukça yeryüzüne inmeyi daha çok istiyormuş. Aylarca beklemiş. Sonunda kış mevsiminin geldiğini söylemişler ona. Bütün küçük kar taneleri toplanıp bulutların üstünden yeryüzüne bakmışlar. Büyük kar taneleriyse bulutların üstünde sıraya girmişler. Paraşütlerini hazırlayıp salına salına yeryüzüne inmeye başlamışlar. Bizim küçük kar tanesi derin bir iç çekmiş.

– Ah, keşke ben de yeryüzüne inebilsem, diye düşünmeye başlamış.

Küçük kar tanesi kendince hayaller kurarken, büyük bir kar fırtınasının koptuğu haberi gelmiş. O kadar çok kar tanesine ihtiyaç varmış ki küçücük kar tanelerini bile çağırmışlar. Bu işe en çok bizim küçük kar tanesi sevinmiş. Mutluluktan ne yapacağını bilememiş. Birçok kar tanesi de onunla aynı durumdaymış. Büyükler gururla yeryüzüne doğru süzülürken küçükler, sağa sola koşturup birbirleriyle çarpışmışlar.

– Atlarken dikkat edin, birbirinizle el ele tutuşun! Yan yana düşmeye çalışın, diye uyarılarda bulunmuşlar büyük kar taneleri.

Geride kalanlar gidenlere el sallıyorlar, iyi yolculuklar diliyorlarmış. Küçük kar tanesi, büyüklerinden birinin elini tutmuş ve büyük kar fırtınasına katılarak Dünya’ya doğru uçmuş. Uçarken gözlerini hiç kırpmamış. Çünkü aylardır bu günü bekliyormuş.

Hava ısınıp karlar eriyinceye kadar yeryüzündeki çocuklarla oynayıp durmuş. Birlikte kardan adam yapmışlar. Kızaklarla kayıp kar topu oynamışlar. Eğer kar yağdığı zamanlarda siz de bizim küçük kar tanesiyle oynamak isterseniz, pencereden dışarı şöyle bir bakın. Kim bilir, belki de gördüğünüz kar tanelerinden biri bizim küçük kar tanesidir ve size el sallıyordur.

Masal Sokağı
Şebnem Güler Karacan


Masalı Paylaş

Masallar


Küçük Kar Tanesi
Bulutlar uçurunca
Beyaz kelebekleri,
Yeryüzünde açarmış,
Nazlı kar çiçekler...

Söz Dinleyen Saat

Tik tak, tik tak...

Zaman geçiyor bak!

Söz dinliyorsa saat,...


Bıcır İğne

Bir varmış bir yokmuş.
Bıcır İğne’nin işi çokmuş.
Bir sağına,...


Bülbül Sultan

Bir varmış, üç yokmuş. Yerde insan, göky&uum...


Küçük Beyaz Bulut

Bir zamanlar, gökyüzünde dolaşan küçük beyaz

bi...


Komşu Kunduzlar

Bir varmış bir yokmuş. Ağaçların arasında şırıl şırıl

akan güzel bi...


Sevimli Ayı

Bir varmış bir yokmuş. Her üzüntüden sonra bir sevinç

&cc...


Test

Deneme 

Deneme